Noćurak (lat. Oenothera Biennis) je višegodišnja zeljasta biljka grmolikog oblika i može narasti i do 2 metra. Zbog povećanoh tlaka u laticama, prekrasni žuti cvjetovi otvaraju se tek u mraku. Privlače brojne noćne insekte koji vrše oprašivanje i ostaju otvoreni tijekom čitave noći. Prije nego se pojavi sunce, cvijeće će uvenuti, a već će slijedeće večeri novi cvjetovi krasiti biljku. Otuda i potječe naziv „Žuti noćurak“. Za jedan gram noćurka potrebno je čak 10.000 sjemenki. Najveća vrijednost noćurka je što njegovih pola kilograma daje snagu kao 100 kilograma govedine.
Potječe iz južne Amerike, ponajprije iz Perua. Odatle se proširio na obalu istočne Kanade otkud je stigao i do nas. Bio je vrlo popularan lijek Indijancima koji su ga koristili kao prirodni lijek za ublažavanje kožnih tegoba i zacjeljivanje rana te kod Astme, prehlade i gripe. U Europu je prenijet 1525. godine. Najveću primjenu je imao u tadašnjoj Engleskoj. Latinski naziv ovoj biljci dao je grčki povjesničar i biolog Teofrast još 300. godina prije Krista.
Hladno prešano ulje Noćurka dobiva se prešanjem do 28°C. Sadrži dvije važne nezasićene kiseline: CIS-linolenska kiselina i gama linolenska kiselina. CIS-linolenska kiselina je esencijalna masna kiselina što znači da je organizam ne može sam proizvesti nego se nužno unosi hranom. Gama linolensku kiselinu organizam proizvodi sam iz hrane koju unosimo, ali samo u idealnim uvjetima.
Ulje noćurka sadrži ukupno 72% CIS-linolenske kiseline i 9% gama linolenske kiseline. Upravo one imaju brojne povoljne utjecaje na naš organizam. Štite organizam od srčanih oboljenja, krvarenja u mozgu, visokog krvnog tlaka i pretilosti.
Prema jednom istraživanju u Velikoj Britaniji koje je obuhvatilo 70 žena, više od 67% žena potpuno je prestalo osjećati simptome PMS-a (predmenstrualnog sindroma), 22% ih je osjetilo djelomično poboljšanje, a samo kod njih 11% terapija nije dovela do promjene.
Navedeni podaci su informativnog karaktera i ne služe u svrhu dijagnosticiranja i liječenja. Čuvati na hladnom i tamnom mjestu.